Hejt – nieuchronny
19 kwietnia 2021Przedstawiony poniżej tekst stanowi opinię jednego z członków Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych.
Czy ktoś, kto zajmuje się zawodową produkcją np. słodyczy może być człowiekiem? Przecież jego produkty szkodzą, niszczą zęby powodują cukrzycę itp. Może więc jest podłym człowiekiem, bo to co produkuje szkodzi innym ludziom? Nic podobnego, miarą człowieka, w tym kontekście jest to czy dobrze wykonuje swoje obowiązki, czy jego produkty są smaczne, czy nie stosuje szkodliwych substancji w produkcji. Wtedy dobrze wykonuje swoją pracę, jest po prostu, przyzwoitym człowiekiem.
Podły człowiek – pozbawiony zasad moralnych, skłonny do szkodzenia innym.
źródło: https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=7359&id_znaczenia=4971985&l=8&ind=1
Jeszcze dwa przykłady „Vox Populi”.
Pierwszy.
Prostytutka – kobieta świadcząca usługi seksualne
przen. pejor. człowiek sprzedajny, który dla własnych korzyści zdradza innych lub postępuje niegodziwie i oportunistycznie
Drugi.
Wstyd – niemiłe uczucie spowodowane świadomością zrobienia czegoś nieodpowiedniego, złego
źródło: https://pl.wiktionary.org/wiki/wstyd
Hańba – coś, co przynosi wstyd, stanowi ujmę dla honoru
źródło: https://pl.wiktionary.org/wiki/ha%C5%84ba
Co łączy te trzy komentarze zamieszczone na popularnym serwisie social-media?
Hejt? Niekoniecznie a raczej nie przede wszystkim. Komentarze łączy brak zrozumienia.
Po pierwsze – dla sensu istnienia formacji takich jak Policja, Straż Miejska i inne.
Po drugie – słów użytych w komentarzach, zarówno w sensie słownikowym, jak i w sensie generowania odpowiedzialności karnej.
Straż Miejska, to ludzie, który społeczność lokalna płaci za egzekwowanie przestrzegania zasad, które w przestrzeni publicznej funkcjonują dla dobra (w interesie) tej społeczności.
To prosta definicja.
Są inne – Wolność to prawo robienia tego co nie jest zabronione. Paradoksalnie, strażnicy miejscy stoją więc na straży wolności obywateli.
Straż, wreszcie, działa na podstawie obowiązującego prawa, patrz Ustawa o strażach gminnych. Działając na podstawie prawa, egzekwuje, w wyznaczonym zakresie, jego przestrzeganie. Wątpiącym w tym momencie, warto by przypomnieć art. 7 Konstytucji RP cyt. „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.” oraz art. 83 Konstytucji RP. cyt. „Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.”
Czy strażnik miejski dobrze wykonujący swoje obowiązki, jest człowiekiem podłym – pozbawionym zasad moralnych, skłonnym do szkodzenia innym?
Nie!
Strażnik miejski dobrze wykonujący swoje obowiązki ma zasady moralne i nie jest skłonny do szkodzenia innym. Jeżeli w swej pracy musi stosować przymus, ingerować w prawa człowieka, to robi to dlatego, że wynika to z konkretnej sytuacji i z zapisów obowiązującego prawa.
A może jest (swoistą) prostytutką, czyli człowiekiem sprzedajnym, który dla własnych korzyści zdradza innych lub postępuje niegodziwie i oportunistycznie.
Nie, nie jest – ponieważ niegodziwym jest łamanie prawa a nie egzekwowanie jego przestrzegania.
Czy z powodu wykonywanego zawodu może czuć wstyd czy hańbę, ponieważ robi cos nieodpowiedniego?
Stanie na straży prawa, w demokratycznym państwie jakim jest Polska, nie może być powodem do wstydu czy hańby.
Wstyd mogą czuć jedynie ci, którzy tego nie rozumieją.
Piotr Ichniowski