Dron w straży miejskiej, efektowny czy efektywny – opinia

Dron w straży miejskiej, efektowny czy efektywny – opinia

10 czerwca 2022 Wyłączono przez Biuro PZSMiG

Ktoś napisał, gdzieś tam…

„Dron, czyli kolejna zabawka w rękach strażników gminnych (miejskich), efektowny, ale nieefektywny. PS. A teraz poproszę o merytoryczną dyskusję.”

Prowokacja kiepska, ale co tam. Dyskusji nie będzie, będzie opinia

Dron – bezzałogowy statek latający, przeważnie niewielkich rozmiarów, sterowany zdalnie lub poruszający się zgodnie z zaprogramowaną trajektorią; wykorzystywany głównie w wojsku, coraz częściej także zastosowania cywilne.

Tyle słownik pwn.

W praktyce straży gminnych najczęściej wykorzystywany w praktyce działań pro-ekologicznych, kontekstowo, kontroli spalania w piecach.

Dron lata, nad kominami i wykrywa niewłaściwe emisje. Strażnicy wchodzą, robią swoje.

Jak to było?        

Efektywność Efektywność to rezultat podjętych działań, opisany relacją uzyskanych efektów do poniesionych nakładów. Oznacza najlepsze efekty produkcji, dystrybucji, sprzedaży czy promocji, uzyskane po najniższych kosztach.

To za Encyklopedią Zarządzania.

Zatem wskazanie efektywności to relacja efektów do poniesionych nakładów. Przyjrzyjmy się temu.

Na ulicy X w miejscowości XYZ jest trzydzieści domów jednorodzinnych. W części z nich dochodzi do spalania odpadów w piecach Centralnego Ogrzewania. Problem można rozwiązać na dwa sposoby.

Pierwszy – przeprowadzić szczegółowe kontrole wszystkich trzydziestu posesji.

Albo…

Drugi – użyć narzędzi, które taką pracę ułatwić. Na przykład – drona. Wykrywamy szybko i sprawnie, kto załamał zasady, wyciągamy konsekwencje i możemy zająć się inną pracą na rzecz społeczności lokalnej.

Oczywiście pamiętamy, że dane z drona nie mogą być (choć nie do końca) dowodem w sprawie, ale tak czy inaczej, kontrole trzeba przeprowadzić, by skompletować stosowną dokumentację.

W zasadzie, same zyski.

W zasadzie, bo musimy pamiętać, że użycie drona kosztuje. Jeżeli chcemy mieć własnego – musimy znaleźć środki, na zakup, serwis i wyszkolenie operatora, który musi mieć stosowny certyfikat.

Jeżeli chcemy wynająć urządzenie, nie interesuje nas koszt wyszkolenia operatora, serwis drona itp., ale… koszty mogą być spore.

Czyli konieczne jest zbilansowanie kosztów i zysków oraz podjęcie decyzji.

Ten bilans pokaże czy dron jest tylko efektowny czy również efektywny.

Można by uznać, kierując się wskazaniem popularnego billboardu z Mysłowic, gdyby nie… połączenie (możliwie twórcze) wyobraźni z zakresem działania Straży Miejskiej.

 

Bądźmy twórczy…

Zakres działania Straży gminnej/miejskiej określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, w art.11 ust.1, przy czym istotny jest również ust.2 wspomnianego artykułu:

„2. W związku z realizowanymi zadaniami określonymi w ust. 1 i art. 10, straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:

1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia;

2) przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych;

3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.” (podkreślenie własne)

W zasadzie wystarczyło poprzestać na powyższym cytacie, dron z kamerą jest bez wątpienia „środkiem technicznym umożliwiającym obserwowanie i rejestrowanie obrazu zdarzeń w miejscach publicznych.

 

Zgodnie z ustawą, zakres zadań możliwy do realizacji, wynikający z Ustawy to:

1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych; Miejski monitoring ma to do siebie, że nie funkcjonuje wszędzie tam, gdzie byśmy tego chcieli. Nie ważne dlaczego, ważne, że mając drona do dyspozycji, możemy się pokusić o działanie wszędzie tam, gdzie kamer nie ma, za to nas widać z dużej odległości i sprawcy zakłóceń albo się chowają, albo uciekają. Kiedy znamy miejsce, szybko znajdziemy klucz w postaci czasu, kiedy coś się dzieje, a wtedy kamera w powietrzu będzie bardzo przydatna.

2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym; Jeżeli policjanci wykorzystują drony w kontroli ruchu drogowego, to dlaczego my nie możemy? Że uprawnienia mniejsze? Ok. a co z powtarzaną wielokrotnie sytuacją rejestrowania obrazu zdarzeń w miejscach publicznych? Nagminne łamanie zakazu wjazdu w ulicę jednokierunkową. Niestosowanie się do znaku zakaz ruchu. To wszystko i więcej, możemy mieć udokumentowane w postaci zdjęć i filmów. Skoro możemy to dlaczego nie możemy korzystać? Oczywiście, przy założeniu, że dysponujemy stosownymi środkami finansowymi.

3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń; Kolejny temat rzeka, od czego by tu zacząć? Wsparcie działania służb ratunkowych w trakcie reagowania np. na katastrofę budowlaną, katastrofę drogową, kontrola stanu rzeki w trakcie powodzi, wykrywanie miejsc zagrożonych, poszukiwanie ludzi.

5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej; W miejscu X mamy problem z niszczeniem elewacji przez grafficiarzy, Znamy miejsce, znamy czas, nie mamy, w tym miejscu dostępu do kamer monitoringu, bo ich tam nie ma. Dlaczego nie skorzystać  z ”latającej kamery”, to tylko jeden z przykładów.

6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych; Idealne urządzenie do działania wszędzie tam, gdzie jest tłum, gdzie jest głośno i gdzie nie ma standardowych kamer monitoringu. Użycie może wymagać współpracy dwóch ludzi, oparta ora i strażnika wskazującego cele. No i oczywiście patrolu reagującego w sposób prawidłowy na informacje z „latającej kamery”.

8) informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi; Dlaczego? Bardzo często drony wyposażone są w kamery HD, a to skutkuje możliwością uzyskania bardzo atrakcyjnych zdjęć, które można wykorzystać w realizacji zadania określonego wyżej. Oczywiście koniecznych jest spełnienie warunków progowych, choćby  przygotowania zestawienia jakie zdjęcia nas interesują i zrozumienia tego przez operatora drona.  Poza tym, z każdej akcji czy innych działań, w których użyto drona, możemy uzyskać zdjęcia, filmy, a to raj dla kogoś, kto we jak je wykorzystać.

6 z 9. Wybór subiektywny, ale czyż nie jest możliwy do realizacji? 66% wszystkich wymienionych w ustawie zadań, można realizować, korzystając z drona. Oczywiście prościej, w pewnej perspektywie czasowej być może, taniej, będzie korzystać z własnego drona.

Jak?

Rozumiejącemu tłumaczyć nie trzeba, wątpiącemu i biblioteka mało…

Ale… i błądzącym warto czasem wskazać drogę… Gdyby ktoś chciał…

To jak?

Efektywny czy tylko efektowny?