Czy strażnik miejski powinien umieć pisać? drugi
14 maja 2024Czy strażnik miejski powinien umieć pisać? drugi
Czas na udzielenie odpowiedzi na to retoryczne pytanie.
Tak, zdecydowanie tak. Strażnik Miejski powinien umieć pisać. Szczególnie ten zajmujący się komunikacją społeczną w jednostce.
Dlaczego? Dlatego, że ludzie, społeczność lokalna ma prawo do rzetelnej, przyzwoicie napisanej informacji. Informacji spójnej dającej przekaz profesjonalizmu nie tylko strażnika piszącego, ale przede wszystkim profesjonalizmu działania strażników, w sytuacji, którą opisuje.
Przykład? Uprzejmie proszę.
Cytat:
Na co warto zwrócić uwagę?
- Różnej długości zdania i akapity, podkreślające dramaturgię relacji.
- Prosty język, pozbawiony elementów zawodowego slangu.
I co ważne, pokazanie struktury działania. Zgłoszenie – działanie – wsparcie – rozwiązanie problemu. Dzięki prostemu opisowi. Potencjalny odbiorca informacji poznaje zasady naszego działania, wie, czego może oczekiwać.
Kolejny cytat.
Co prawda to jeden duży akapit, ale pokazujący zarówno co robimy, jak i dlaczego to robimy.
Jest jeszcze coś, co, łączy te cytaty (poza tym, że opisują pracę strażników). To coś, co na swój użytek określam trybem towarzyszącym.
„My otrzymaliśmy zgłoszenie, my rozpoczęliśmy sezon rowerowy”. Co prawda później autorzy przechodzą w tryb obserwujący, ale jakaś jaskółka się pokazuje.
Dlaczego zwracam na to waszą uwagę?
Ponieważ, moim zdaniem, tak właśnie powinien pisać strażnik tworzący teksty o interwencjach, działaniach swoich kolegów ze straży miejskiej …
My otrzymaliśmy zgłoszenie, my zareagowaliśmy itp., itd.
Pokazujemy przecież nasze interwencje, więc, dlaczego nie opisywać ich w taki sposób. Tryb obserwujący zostawmy dziennikarzom z mediów.
To oczywiście nie wszystko, ale o tym, choćby o narzędziach wspomagających właściwe pisanie (nie chodzi o czat gpt) za jakiś czas.
P.I.